Ask SAHM is a place where you can ask our staff & community a question safely & anonymously. Please read our disclaimer.

What’s the most expensive part of being a mum ?

Wine 🍷
Cheers
I am on my fourth glass

Report

Got an Answer?


Answers (8)

The children. Definitely the children.

 πŸ˜‚πŸ˜‚
helpful (1) 
 Yep, the kids. Followed by the cost of lost income & superannuation. Not to mention the cost of possibly losing yourself & mental health. The wine & chocolate are the means to navigate through it.
helpful (2) 

How expensive it is to feed them. Oh my god I was not prepared for this. Single I used to spend like $50 a fortnight on myself for food and that was it. 1 husband and 3 kids later it's like $300 a week. What the hell??? I probably could make cuts if I meal planned and shopped sales and blah blah blah, but I'm honestly not that organised and it's amazing I get food shopping done at all lol

 WHat did ya eat for $50
helpful (0) 
 I laugh πŸ˜‚ at people like yourself
helpful (0) 
 AS if all food $600
Bet you don’t work
YOu need to shop Better

helpful (0) 
 I can do shopping for a family of 4 for $230 per week (in a rural area this is actually something to be achieved). My DH did the groceries one week and spent over $400 πŸ˜† He appreciates me so much now. If you are trying to give your family fresh fruits and vegetables, milks and yogurts, and make healthy lunches, you end up with expensive shops. Or you can do vegemite sandwiches and mac & cheese each day and save money πŸ™„
helpful (0) 
 I used to eat lunch at work as it was provided. I would only have coffee on my way out the door and dinner would just be a sandwich. Now I've got to buy stuff for breakfast, stuff for school, stuff for afternoon tea, stuff for dinner, extra stuff for on weekends because we usually have a house full, all our mates come to town, all the kids have friends over, family will come and visit and yes, I do like to get the fresh fruit and veggies and yogurt and crap over just a sandwich because it's healthier and tastes better. Really I'm feeding a lot more than just the 5 of us. That also takes in to account food for the animals, we have hunting dogs, ferrets, birds and a cat. Nappies for the baby, all my cleaning stuff and everything for the yard and garden I'll also get while I'm in the grocery store because, again, I'm lazy and can't be bothered going to 500 different shops just to get stuff a bit cheaper. I'll just pay the extra and get as much as I can in the one location. Convenience lol
helpful (0) 

The stuff the kids destroy

 Childproof your house
Discipline them

helpful (0) 
 Someone obviously doesn’t have children....πŸ™„
helpful (0) 
 Obviously she thinks all kids destroy things
Ask your nana if she’s alive how kids were

helpful (0) 

Junk food for me. I've had to eat my calories because alcohol became a serious problem

 How about you mediate
helpful (0) 
 DO you want preventable illness
helpful (0) 
 Me too. I self medicate south alcohol too.
helpful (0) 

Childcare fees, ot, and shoes

 πŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜‚
helpful (0) 

Kids sports.

 Your choice for them to play expensive sport
helpful (0) 
 ^omg stop being a mole!!
Sports generally are expensive. Footy- $160 and that isn't including boots socks shorts or mouthguard.

helpful (3) 
 Yeah, shut your hole you mole. I got my daughter into gymnastics because it was cheap at only $140 per term. Then my girl progressed quickly. I’m now at $420 per term, plus all the expensive stuff that goes with it like leotard, comps etc. But she loves it and she’s doing really well. Expensive, but totally worth it to see my girl so happy.
helpful (1) 

Handwash

 πŸ˜‚πŸ˜‚πŸ˜‚
helpful (0) 
 Stop over washing kids hands
helpful (0)