View other questions

Ask SAHM is a place where you can ask our staff & community a question safely & anonymously. Please read our disclaimer.

Takeaway/Eating Out

Answered 8 months ago

How often do you get takeaway/eat out each week including coffee and how much would you spend. Had a serious heartbreak moment when I realised by husband takeaway alone was coming to $150 a week

Have an answer?

2000 characters left.

Answers

ANSWER
8 months ago
Kids at home we are out once a month. Kids gone it is once a week. We budget $150 for all groceries, drinks and eating out.

REPLY
8 months ago
wow that's so good!! I wish i could spend $150!! How do you manage to keep it so low? What do you eat for breakfast, lunch, dinner, snacks on a daily basis? I need to learn your ways! :)

REPLY
8 months ago
Healthy eating is not expensive.

REPLY
8 months ago
^I know that but 150 inclusive is very cheap. Things are expensive like washing detergent, shampoo, tooth paste etc.

150 would be magic if it covered 7 breakfasts, 7 lunches, 7 dinners for 4 people, plus snacks and school recess etc. That's $5.35 to feed 4 people each meal. I would love to spend $1.34 per person, per meal. And if that money covers things like tampons, toilet paper etc then it's even less than $1.34 per person per meal.

So yeah, I know healthy eating doesn't cost the Earth, I just would like to know how all groceries and meals, drinks etc can come in at $150. I'm keen to learn some tricks.

ANSWER
8 months ago
Yeah we are similar... all our coffee, lunch and dinner takeouts average $700 per month and groceries around $500 per month. We need to cut down badly and we say it every month

REPLY
8 months ago
Credit card debt

REPLY
8 months ago
I can see this being so normal, it’s just the easiest option when you are running on empty..and I would guess most parents are when there isn’t a cultural background to support them

REPLY
8 months ago
Haha Im the OP of this response. No credit card debt... just need to redirect our expenses and we know it. We do well for 2 weeks and go back to the bad routine. It's an endless cycle with our love for food.

REPLY
8 months ago
If it helps, I find having a strong motivation is the key. Something both of you want (or separate things) that you can think 'do I want this, or X'.

For example, Ours is travel & savings security. It's powerful to know we can afford to travel (minus Covid - grrr!!) & aren't ruled by debt. I've also learned to think differently - less about sacrifice & more about making food & coffee the way I like it.

Not sure if it helps, but I hope it does!

REPLY
8 months ago
Thank you! Yes think differently. Firstly our motivation was we pay so much and walk out and go, that wasn't that great. We hate that.

Okay, will pick a goal. Thanks xx

ANSWER
8 months ago
I hope one positive of lockdown will be helping people who don’t track spending understand their household spend on lunches/coffee/takeaway/restaurants so they can decide if this is in service of their priorities or not. It’s 1-2 times per month for us just because of location but it is tedious and tiring to have to cook every single meal for the family.

ANSWER
8 months ago
What is he eating for just himself to come to that?!

REPLY
8 months ago
He is eating a kebab snack pack with salad instead of chips

ANSWER
8 months ago
We get take away once a week and coffees daily

ANSWER
8 months ago
Some people have a champagne lifestyle on a beer budget

REPLY
8 months ago
You’re assuming a lot about people you don’t know

REPLY
8 months ago
Maybe some people have a lot more money than you and can easily afford it.

ANSWER
8 months ago
We only ever get takeaway if we have gone out and weren’t going to be home in time for lunch. Very rarely does that happen. I have a coffee with my mum once a week and with a friend once a month. I can’t justify spending so much money on takeaways and coffees but don’t judge anyone who does. They can spend their money how they like.

ANSWER
8 months ago
Hardly buy take away food but I always buy 1 coffee per day, sometimes 2 if I’m at work. So maybe $50

ANSWER
8 months ago
Not sure about hubby but myself and the kids, maybe like $60-90 a week?
Sushi once a week is about $30 after sports
Then we go to the markets Friday night or Saturday morning and get food there. That’ll be another $30 ish.
I take my youngest to a cafe every Thursday and we have coffee and a treat to date so another $10
Then often we get fish from fish and chips shop on rice when we get home late another night.

ANSWER
8 months ago
How can people afford $60 on maccas
2 adults
2 kids

ANSWER
8 months ago
Once a month

ANSWER
8 months ago
Wow that is huge! Hardly ever do we get takeout. Once every few months at most. Eat out about once a month. I get a take away coffee once every few weeks. Husband never.

REPLY
8 months ago
Well I don’t buy takeaway unless it is for dinner and mostly my treat of coffee is a 7/11 coffee 1 per week which is $2, I am trying to get the cost down but he likes what he likes

REPLY
8 months ago
It’s easily done, a couple of coffees and takeaway lunch for a week would easily add up to $150.

REPLY
8 months ago
^it adds up, but $150 still seems excessive. Say you work 5 days a week and have a lunch each day that costs $10 and a coffee each day that is say, $5 that’s $75.

ANSWER
8 months ago
We've really cut back $100 a month maybe less. For fathers day tomorrow we're splurging for pub lunch, kids eat free woohoo.