Ask SAHM is a place where you can ask our staff & community a question safely & anonymously. Please read our disclaimer.

Anyone else find the cost of bread expensive?!

Can I ask what brands you go for? I always like grainy whole grain styles usually I buy Helga’s which is $3.80 st our coles now..I really what to use a generic brannd as we go through a loaf a day... any tips mums?

Report

Got an Answer?


Answers (15)

Even the cheap Coles and woollies bread went up from $0.85 to $1.25
That's actually a big increase especially if you're strapped for cash

 & that bread is shit, it's dry & gross when you first open that packet.
helpful (1) 
 Yeah but if your on a budget and the kids don't care
helpful (1) 
 The trick with the homebrand bread is to look for loaves that have 5 days to go before their best before date. That's when they're fresh and you can't taste the difference between them and a higher brand.
helpful (1) 

Maybe continue to buy Helgas bread for your sandwiches but buy a cheaper brand for your morning toast...that should save you a few dollars a week.

I personally find the cost of dildos more offensive - $60 for a piece of plastic? GTFOH

 Vibrators around $100-150 come onnnnn
helpful (0) 
 Terrible, especially if you are going through one a day 😆
helpful (1) 

Try paying $6 for bread thats not even fresh, good for toast thats about it. One of the cons for living in the middle of nowhere.

 Buy bread Maker
helpful (0) 
 We had one it shit itself
helpful (0) 
 You don't even need a bread maker to bake bread
helpful (1) 
 Try the no kneed bread
helpful (0) 
 Yes!! I live in a small town and the iga has stale bread. The cheapest it $5. It's a bloody rip off. We always joke saying the get the old bread from other iga's and flog it off to us because we have no other option. My husband doesn't like and will not eat bread maker bread. I don't know why, it tastes so much better.
helpful (0) 
 Can you ship somewhere else? We have a crap IGA too, due to some crazy circumstances a lady in our town picks up click and collect at the Coles an hour away for a few dollars.
helpful (0) 

Buy bread at your local bakery. It's cheaper, nicer, has less additives & supports local business.

 Has less additives and goes off within a couple of days (not a problem if you’re finishing the loaf before then)
helpful (0) 
 Freeze what you not using, even it's half a loaf
helpful (0) 

I don't think helgas would be any better quality that the supermarket brand bread. I pay about 3.80 a loaf but that's from a proper bakery. We only go through about a loaf a week. I'll buy the supermarket sometimes but prefer the bakery bread.

I bought a bread machine, I got sick of paying stupid amounts for bread.

I love the Coles baked multi grain loaf for $1.80

 This is our favourite too
helpful (0) 

If you want to use generic, use generic. For the price I find them fine. Still nice to occasionally have a more expensive loaf. Otherwise wait until they are on sale and buy up and freeze them.

We go through a loaf a day (I have 4 kids and a hungry hubby) but I buy a $1.25 loaf from a local bakery. It's made fresh every day and it's sooo yummy.
But I've started making my own bread. Its something I've always wanted to get into but have been too intimated to try. Oh my gosh the smell of fresh bread coming out of the oven is divine! Have you thought about making your own? It's fairly easy once you get the hang of dough.

 Our little Asian bakery now charges $3.80 for white sliced bread!!
helpful (0) 
 Yes our local bakeries $3.80 - $4 loaf
helpful (0) 

A loaf a day 🤨 isn’t that too much bread for a family in a day?

 I don’t think so. We are a family of five. We each eat two pieces of toast for breakfast and a sandwich for lunch.
helpful (2) 
 Fair enough everyone is different. My kids sometimes do too, but I try not to encourage it as it’s a lot of carbs to have 4 slices a day. And then the cost on top.
(Ps I don’t mean to sound rude I haven’t taken time to reword sounding more polite which I think I could have)

helpful (1) 
 All good, I don’t think you sounded rude. My kids hate milk so won’t eat cereal, only toast. Their sandwiches are full of salad at lunch. They all do sports so I’m not concerned about too much carbs. And I buy cheap yummy bread so not concerned about cost. 😊
helpful (2) 
 Fair enough! My kids loooove bread but don’t eat salad etc so I feel like toast and then sandwiches is just too much I’m really trying to find alternatives to just bread (never ending battle with fussy kids!)

helpful (0) 
 Yeah it is hard. I’m trying to make things like quiches or zucchini slices for them to take instead of bread, but they get bored of some foods so quickly.
helpful (1) 
 I discovered corn fritters, creamed corn flour egg, and Fry them like a corn pikelet. My kids like them
helpful (2) 

Yes. I pay $3.80 each for 2 loaves of the Tip Top bread the rest of us like plus $7 for the gluten free Helga’s bread for my Coeliac son. It is my choice to buy these and it’s what we like but it expensive.

You wouldn't have a very high standard of living or quality of life on $600 a week by the time you paid all your expenses. that's really not something to be proud of.

 I work full-time and that's my income
helpful (1) 

Bake my own
Bake my own cakes etc when kids are at school
I love being a SAHM when kids are at school
Why work when I get $1200 fortnight doing duck all

 Yeah but you sound like an asshole....
helpful (5) 
 God I would rather work than live on that. Plus I will have lots of super where I retire.
helpful (0) 
 $1200 a fortnight that's all?? Poor bitch. Good try, untill next time troll. Love you.
helpful (5)